SOKOL ĽUBOTICE - FUTBALOVÁ HISTÓRIA

História futbalu v našej obci sa začala ešte v medzivojnovom období.  Hlavným sponzorom mužstva "Keľemeša", bol syn miestného statkára Alfréd Ardó.

Po druhej svetovej vojne, hlavne po februári 1948 sa v jednotlivých obciach v okrese začali zakladať futbalové oddiely a ihriská sa budovali na pozemkoch statkárov alebo vlastníkov, ktorí opustili republiku a to bol aj prípad Ľubotíc.

Ihrisko bolo vybudované medzi Šarišskými Lúkami a cintorínom. Neboli pri ňom sociálne priestory ani šatne a tak sa mužstvá súperov prezliekali buď na korbe nákladného auta, alebo vedľa ihriska.

Do roku 1955 sa mužstvo pohybovalo v strede tabuľky vtedajšieho "Okresného preboru". V roku 1958 vyhralo mužstvo III.A triedu, v aktuálnej futbalovej hierarchii na úrovni šiestej ligy. O rok nato skončilo mužstvo v II.A triede na druhom mieste a postúpilo tak do "Medziokresovej súťaže", ktorú v roku už 1960 vyhralo.

Do roku 1964 hralo mužstvo v najvyššej okresnej súťaži, ktorú aj v tomto roku opustilo. V roku 1966 sa opäť prebojovalo do najvyššej okresnej súťaže a v roku 1972 sa Ľubotice prebojovali do krajskej súťaže I.B triedy, čo je terajšia piata liga.  Odohrali v nej následne štyri súťažné ročníky.

V roku 1971 bola obec pričlenená pod mesto Prešov a oddiel už nemal žiadného podporovateľa. V roku 1978 bol oddiel pričlenený pod Slovan Nižná Šebastová, ako Slovan Nižná Šebastová B a nasledujúci rok bol zo súťaže odhlásený.

Po osamostatnení obce od mesta Prešov v roku 1990 sa začala rozvíjať aj športová činnosť v obci. Jednými z prvých bol aj futbal oddiel a pribudol ešte stolnotenisový aj turistický oddiel.

Predsedami jednotlivých oddielov boli:
Ján Marcinko - turistický oddiel,
Rudolf Sirotňák - stolnotenisový oddiel,
Ján Zapotoka - futbalový a zároveň predseda Telovýchovnej jednoty Sokol Ľubotice

Futbalisti sa prihlásili do súťaže riadenej Oblastným futbalovým zväzom Prešov, kde boli zaradené kluby z okresov Prešov a Sabinov. Pôvodné ihrisko bolo zrušené pre nadjazd ponad železničnú trať. Mužstvo začalo preto súťaž na ihrisku Vojenského leteckého učilišťa v Nižnej Šebastovej a nastúpilo do najnižšej IV.B triedy. Jej účastníkmi boli aj družstvá zo Sabinovského okresu a ako nováčik sme skončili na štvrtom mieste. V ďalších dvoch sezónach po posilnení tímu kvalitnejšími hráčmi, postúpilo do najvyššej okresnej sútaže.
Trénermi v okresných súťažiach boli: P. Majirský, F. a M. Inášovci, M. Barna, M. Polťak, J. Komka, V. Baran, J. Mihalčin, J. Muška a P. Vytykač, pod vedením ktorého mužstvo postúpilo do krajskej súťaže V. ligy. V tom čase už bol predsedom TJ Sokol Karol Hricišák.

Obnovenie futbalu v Ľuboticiach.

Z iniciatívy milovníkov futbalu v Ľuboticiach zhruba po trinástich rokoch odkedy bola ukončená činnosť, z dôvodu zrušenia ihriska kvôli nadjazdu, došlo k obnoveniu futbalu. Napriek negatívnym skúsenostiam partia ľudí okolo Pavla Majirského začala vyvíjať aktivity pre zapojenie mužstva Ľubotíc do okresnej súťaže. Boli to Pavol Rakoš, Imrich Kmec, Tomáš Lukáč, Michal Durilla, Ján Marcinko, Jozef Lopaček, Jozef Šitar a ďalší.

Výbor TJ Sokol začal pracovať v zložení:

Ján Zapotoka - predseda, Pavol Majirský - podpredseda,

Ján Marcinko - tajomník,  Pavol Rakoš - hospodár, Matej Harčár - pokladník.

Každý svojím spôsobom pomohol k vytvoreniu potrebných podmienok pre futbal.

V roku 1992 sme vstúpili do súťaže aj napriek tomu, že sme nemali vlastné ihrisko. Samozrejme so súhlasom starostu obce Karola Hricišáka a s podporou obce. Pre domáce zápasy sa využívalo ihrisko v Nižnej Šebastovej.

V ďalších súťažných  ročníkoch sme domáce zápasy odohrali v kasárňach v Nižnej Šebastovej a nakoniec vo Finticiach.
Tréningy futbalistov prebiehali na školskom ihrisku pod vedením Pavla Majirského, ktorý bol prvým trénerom a jeho asistentom bol Michal Durilla. Mužstvo bolo postavené na bývalých hráčoch, ktorí boli základom mužstva a doplninil ho aj mladšie ročníky.

V roku 1991 sa podala žiadosť na Obecný úrad o pridelenie pozemku na výstavbu športového areálu, kde sme zároveň predložili návrh športového areálu, ktorého autorom bol Imrich Kmec. Obecný úrad našu žiadosť prijal a neskôr začal robiť aktívne kroky k realizácii.
Dňa 15.8.1992 boli schválené stanovy TJ Sokol Ľubotice a bol daný návrh na registráciu na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky - odbor všeobecnej vnútornej správy.  Registrácia futbalového klubu bola vykonaná dňa 11.9.1992.

Obec Ľubotice dala vypracovať novú štúdiu športového areálu na základe vlastných predstáv a možností, neskôr aj s jej realizáciou. Športový areál bol daný do užívania v roku 1995.
Mužstvo dospelých medzi tým postúpilo z najnižšej okresnej 4. triedy do najvyššej 2. triedy. Sezónou 1995/96 sa začala nová éra futbalu v Ľuboticiach na novom futbalovom ihrisku. V tomto súťažnom ročníku bolo do okresnej súťaže prihlásené aj mužstvo dorastencov.