IV.Liga Sever VsFZ | 12.KOLO

AKO SA DARILO BRANKÁROM

29-01-2021

BRANKÁRI IV.ligy Sever VsFZ - jeseň 2020

Na jeseň 2020 sa odohralo  v IV.lige Sever VsFZ 12.kôl.

Hráči jednotlivých šestnástich mužstiev nastúpili v 95 majstrovských futbalových stretnutiach (do kompletnej bilancie chýba stretnutie, Žučany - Fintice). Spolu padlo do sietí brankárov 316 gólov, čo je pekný gólový priemer 3,13 na jedno stretnutie.

Šestnásť klubov štvrtej ligy nominovalo počas jesene na zápasové súpisky celkom 43 gólmanov, no do hry zasiahlo nakoniec iba 27 z nich.

Plný počet 1 080 minút  a 12  odchytaných zápasov majú na svojom konte iba piati brankári a to Lukáš Kačmár (Gerlachov),  Radovan Juhás (Raslavice), René Vodilka (Medzilaborce),  Martin Klamár (Nižný Hrušov) a  Miloš Buchta (Záhradné).

Medzi tri žrde sa aspoň na jeden zápas postavilo aj viacero mladíkov, ktorí zberali dôležité skúsenosti. Najmladším z nich bol  17 - ročný Marek Lysina z Demjaty, ktorý nastúpil v troch stretnutiach a inkasoval šesť gólov. Dôveru svojich trénerov dostali aj Marek Vojtaššák (Spišská Belá - 18 rokov), Gabriel Čupka (Stará Ľubovňa - 19), Adam Penxa (Svit - 20), Adam Onduš (Župčany - 20), či Michal Michňák  Ľubotice - 21).

Na druhej strane máme v štvrtej lige aj zastúpenie brankármi s prvoligovými štartami aj takých, ktorí boli aj v kádri zahraničných tímov.

Najznámejším z nich je brankár Záhradného Miloš Buchta. Do vtedy prvoligového AS Trenčín prestúpil z druholigového českého mužstva 1.HFK Olomouc v roku 2003. Tri roky chytal za vtedy prvoligový Tatran Prešov, z ktorého prestúpil do Rumunska, kde obliekal dres prvoligového klubu CS Gaz Metan Medias.

Prvoligové skúsenosti má aj Martin Lipčák, brankár Sabinova. Z košických VSS viedla jeho cesta do druhej českej ligy (MFK Karviná, FFK Třinec). Prvú slovenskú futbalovú  ligu okúsil v Spartaku Trnava, FK Petržalka, AS Trenčín, ale aj v maďarskom TE Zalaegerszég. Do Sabinova prišiel z druholigového FK Poprad.

V druhej a tretej slovenskej najvyššej súťaži pôsobili, Lukáš Kačmár z Gerlachova (Partizán Bardejov, ŠK Bardejovská Nová Ves), Jakub Jánošík zo Župčian (Tatran Prešov, VSS Košice, Partizán Bardejov, FK Svidník), Dominik Urban zo Záhradného (Tatran Prešov), Lukáš Chovan z Veľkého Šariša (Tatran Prešov,  MFK Tatran Liptovský Mikuláš, Slavoj Trebišov),

V tretej lige účinkovali, Peter Štefánik z Kračúnoviec (MFK Giraltovce), Filip Kažimír z Ľubotíc (OŠFK Šarišské Michaľany), Martin Klamár z Nižného Hrušova (FK Humenné, MFK Snina, FK Svidník),  Radovan Juhás z Raslavíc (MFK Giraltovce), Tomáš Huba zo Sabinova (MFK Sabinov),  Tomáš Petro zo Soli (MFK Vranov), Maroš Beňo zo Starej Ľubovne (TJ Plavnica) a Dávid Schvarc z Veľkého Šariša (FK Krompachy, AŠK Mária Huta).

Najskúsenejšími harcovníkmi sú Martin Lipčák (Sabinov - 45 rokov), Peter Štefánik (Kračúnovce - 44), Richard Marušák (Svit - 44),  Miloš Buchta (Záhradné - 40) a Martin Klamár (Nižný Hrušov - 39).

Najlepšiu jesenú bilanciu má brankár Sabinova Martin Lipčák, ktorý inkasoval v deviatich zápasoch iba osemkrát a jeho priemer je 0,89 gólu na jedno stretnutie.

Podľa gólového priemeru je aj nasledujúce poradie brankárov (v zozname sú iba brankári, ktorí majú na svojom konte aspoň päť  majstrovských futbalových stretnutí).

Jakub Jánošík (Župčany, 10 zápasov - 11 inkasovaných gólov), Lukáš Kačmár (Gerlachov, 12 - 12), Maroš Duleba (Spišská Belá, 10 - 10), Tomáš Petro (Soľ, 10 - 11), Radovan Juhás (Raslavice, 12 - 14), Peter Štefánik (Kračúnovce, 11 - 14), Miloš Buchta (Záhradné, 12 - 16),  René Vodilka (Medzilaborce, 12 - 17),  Filip Kažimír (Lubotice, 11 - 17), Štefan Leško (Demjata, 9 - 14),  Martin Klamár (Nižný Hrušov, 12 - 20), Maroš Beňo (Stará Ľubovňa, 9 - 19), Lukáš Chovan (Veľký Šariš, 5 - 13), Richard Marušák (Svit, 10 - 29), Ľubomír Sabol (Fintice, 8 - 25),  Dávid Schvarc (Veľký Šariš, 7 - 26).

Zaujímavosťou je, že do bránky sa v štyroch stretnutiach postavil aj prezident klubu FK Fintice Martin Gmitro a na súpiske bol aj tréner Veľkého Šariša Martin Bystroň, ktorý však do hry nezasiahol.

pripravil: Attila Mikloško